Tym razem "męskie" problemy

September 18, 2015

 

 

Właścicielkę Kajtka zaniepokoiła dysproporcja jąder ulubieńca. Pani była czujna, gdyż Kajtek od urodzenia był wnętrem tzn. jedno jądro zstąpiło prawidłowo do moszny, natomiast drugie zatrzymało się na wysokości kanału pachwinowego. Pani wiedziała, że wskazana jest kastracja natomiast odwlekała zabieg, żeby nie sprawiać psu bólu. Kiedy jednak w ciągu dwóch miesięcy zatrzymane w pachwinie jądro zaczęło się powiększać, podjęta została decyzja o zabiegu. Kajtek został gruntownie przebadany i osłuchany i jako ogólnie zdrowy zakwalifikowany do zabiegu. Zabieg przeszedł bez komplikacji, odydwa jądra udało się usunąć z jednego cięcia, co spowoduje szybsze gojenie i mniejszy uraz dla Kajtka. Po trzech godzinach od zabiegu Kajtek wrócił do swojego domu. Na zdjęciach: Kajtek po zabiegu, powiększone jądro w pachwinie oraz jądra po usunięciu.

Najczęstszy rodzaj nowotworu jąder to Sertolioma. Jest to złośliwy nowotwór jąder wywodzący się z komórek podporowych. Pojawić się może u wszystkich psów w starszym wieku. Szczególnie narażone na rozwój guza z komórek Sertoliego narażone są wnętry, czyli psy, u których jedno lub oba jądra w czasie rozwoju nie zeszły do worka mosznowego. U nich ryzyko rozwoju tego rodzaju nowotworu jest o około 20 razy większe niż u zdrowych psów (nie-wnętrów). Jest to guz aktywny hormonalnie, produkujący estrogeny.

Zajęte nowotworem jądro jest powiększone i twarde, zaś drugie jest bardzo małe i miękkie (atrofia, czyli zanik drugiego jądra).Leczeniem z wyboru jest obustronna kastracja. Rokowanie jest dobre, przy wczesny wykryciu i szybko podjętym leczeniu.

 

 

 

Please reload

Popularne

Fundacja zarejestrowana w Sądzie

May 22, 2015

1/2
Please reload

Ostatnie wpisy

September 6, 2018

February 9, 2016

September 30, 2015

<